500788-93-2
Product Name:
(R)-BOC-3 4-DIMETHOXY-BETA-PHE-OH
Formula:
C16H23NO6
Synonyms:
(R)-3-(Boc-amino)-3-(3,4-methoxyphenyl)propionic acid;Boc-3,4-dimethoxy-L -β-phenylalanine
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 325.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 325.15253745 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 325.15253745 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 406 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
