SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H312:Acute toxicity,dermal H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 437.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 437.12969401 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 437.12969401 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 110 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 586 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Aleglitazar is an investigational drug from the company Hoffmann–La Roche and is currently in a phase III clinical trial called ALECARDIO. It is being investigated for use in patients with type II diabetes to reduce their risks of cardiovascular mortality and morbidity. Aleglitazar is an agonist at the peroxisome proliferator-activated receptor (PPAR) for both the PPARα and PPARγ receptor subtypes. In the phase II clinical trial called SYNCHRONY, with type II diabetic patients, aleglitazar was able to control both lipid and glucose levels in a synergistic manner while also having limited side effects and toxicity.

