444717-20-8
Product Name:
1-[5-O-(4,4'-DIMETHOXYTRITYL)-3-O-NITROPHENYLSULFONYL-2-DEOXY-BETA-D-LYXOFURANOSYL]THYMINE
Formula:
C37H35N3O11S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 729.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 729.19923011 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 729.19923011 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 184 Ų |
| Heavy Atom Count | 52 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1370 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
