4439-06-9
Product Name:
4-(N,N-DIMETHYLAMINO)-A,A-BIS[4-(DIMETHYL AMINO)PHENYL]-BENZENE ACETONITRILE
Formula:
C26H30N4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 398.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 398.24704697 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 398.24704697 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 33.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 496 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
