COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.4 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 372.14674105 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 372.14674105 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 159 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 402 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Sulfisoxazole diolamine is an organoammonium salt obtained by combining equimolar amounts of sulfisoxazole and diethanolamine. It has antibiotic activity against a wide range of gram-negative and gram-positive organisms. It has a role as an antibacterial drug. It contains a sulfisoxazole.
