42609-73-4
Product Name:
METHYLDYMRON
Formula:
C17H20N2O
Synonyms:
N-Methyl-N′-(1-methyl-1-phenylethyl)-N-phenylurea;1-Methyl-3-(1-methyl-1-phenylethyl)-1-phenylurea;3-(α,α-Dimethylbenzyl)-1-methyl-1-phenylurea
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 268.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 268.157563266 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 268.157563266 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 32.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 315 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Methyldymron is a member of ureas.

