424817-15-2
Product Name:
8-METHYL-3,4-DIHYDRO-2H-1,5-DIOXA-4-AZA-ANTHRACEN-6-ONE
Formula:
C12H11NO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 217.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 217.07389321 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 217.07389321 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 47.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 339 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
