41199-19-3
Product Name:
1,2,3,4,4a,5,6,7-Octahydro-2,5,5-trimethyl-2-naphthol
Formula:
C13H22O
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1418.7 1432.6 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 194.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 194.167065321 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 194.167065321 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 20.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 264 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
