406183-09-3
Product Name:
N-(3-fluorophenyl)-2,7,7-trimethyl-5-oxo-4-(3-thienyl)-1,4,5,6,7,8-hexahydro-3-quinolinecarboxamide
Formula:
C23H23FN2O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 410.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 410.14642732 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 410.14642732 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 86.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 773 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
