39021-03-9
Product Name:
Ethanethiol, 2-((2-(2-phenoxyethoxy)ethyl)amino)-, hydrogen sulfate (e ster)
Formula:
C12H19NO5S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 321.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 321.07046505 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 321.07046505 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 119 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 325 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
