38920-54-6
Product Name:
2-((4-(3,7-Dimethyl-2,6-dioxopurin-1-yl)butyl)amino)ethanethiol, hydro gen sulfate (ester)
Formula:
C13H21N5O5S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 391.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 391.09841113 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 391.09841113 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 159 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 596 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
