384849-24-5
Product Name:
3-(1H-1,2,3-benzotriazol-1-yl)-N'-(3-pyridinylmethylene)propanohydrazide
Formula:
C15H14N6O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 294.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 294.12290909 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 294.12290909 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 402 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
