3830-74-8
Product Name:
HEXAKIS(1H,1H,7H-PERFLUOROHEPTOXY)PHOSPHAZINE
Formula:
C42H18F72N3O6P3
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Collision Cross Section | 383 Ų [M+H]+ 372.2 Ų [M+Na]+ 382.7 Ų [M+H]+ 381.3 Ų [M+CF3COO]- 372.3 Ų [M+K]+ |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 2121.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 26.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 81 |
| Rotatable Bond Count | 48 |
| Exact Mass | 2120.9258740 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 2120.9258740 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 92.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 126 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 3280 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |

