COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 302.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -2.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 302.11140092 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 302.11140092 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 148 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 510 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Bicozamycin is a commercially important azabicyclic antibiotic obtained from Streptomyces sapporonensis. It inhibits the Rho protein of E. coli. It has a role as an antibacterial agent, an antiinfective agent and an antidiarrhoeal drug. It is an azabicycloalkane and a bridged compound.
