37863-70-0
Product Name:
4-[Ethyl[2,4,6-triiodo-3-(methylamino)phenyl]amino]-4-oxobutyric acid
Formula:
C13H15I3N2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 627.98 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 627.8217 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 627.8217 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 69.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 384 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
