374675-21-5
Product Name:
Kisspeptin 10 (human)
Formula:
C63H83N17O14
Synonyms:
Gene product (112-121) amide, human;KiSS-1;Kisspeptin-10
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1302.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 16 |
| Rotatable Bond Count | 38 |
| Exact Mass | 1301.63054039 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1301.63054039 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 538 Ų |
| Heavy Atom Count | 94 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 2590 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 9 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Kisspeptin-10 is under investigation in clinical trial NCT03771326 (KP-10 and Insulin Secretion in Men).
