SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Health Hazard GHS08 |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 325.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 325.17116490 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 325.17116490 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 459 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Cycloxydim is a beta-diketone that is cyclohexa-1,3-dione which is substituted at position 2 by an N-ethoxybutanimidoyl group and at position 5 by a tetrahydro-2H-thiopyran-3-yl group. A systemic herbicide effective against grasses, it is used in the cultivation of a variety of crops, including oil seed rape and potatoes. It has a role as an EC 6.4.1.2 (acetyl-CoA carboxylase) inhibitor, a herbicide, an agrochemical and a fatty acid synthesis inhibitor. It is an organosulfur heterocyclic compound, an oxime O-ether, a beta-diketone and an enol.

