COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 372.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 372.16852187 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 372.16852187 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 85.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 404 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Anthelmintic. It has been shown to be useful in fasciola infections in sheep.
