34467-12-4
Product Name:
ETHYL 3-METHYL-5,6-DIHYDROIMIDAZO[2,1-B][1,3]THIAZOLE-2-CARBOXYLATE HYDROCHLORIDE
Formula:
C9H13ClN2O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 248.73 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 248.0386265 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 248.0386265 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 336 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
