33767-03-2
Product Name:
hydrocortisone 21-(sodium 3-sulphonatobenzoate)
Formula:
C28H33NaO9S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 568.6 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 568.17429808 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 568.17429808 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 167 Ų |
| Heavy Atom Count | 39 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1160 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 7 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
