324036-21-7
Product Name:
2-(BENZYLTHIO)-5,6,7,8-TETRAHYDRO-[1]-BENZOTHIENO[2,3-D]PYRIMIDIN-4(1H)-ONE
Formula:
C17H16N2OS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 328.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 328.07040549 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 328.07040549 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 95 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 462 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
