CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Boiling Point | 165ºC |
|---|---|
| Melting Point | 154-155ºC |
| LogP | 1.96 |
| Kovats Retention Index | 2136 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 260.33 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 260.16371127 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 260.16371127 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 51.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 332 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Imolamine is a ring assembly and an oxadiazole.
