317318-97-1
Product Name:
Thiazole,5-(chloromethyl)-4-methyl-2-[4-(trifluoromethyl)phenyl]-
Formula:
C12H9ClF3NS
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 ![]() Environment GHS09 |
| GHS Hazard Statements |
H290:Corrosive to Metals H302:Acute toxicity,oral H318:Serious eye damage/eye irritation H410:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P202:Do not handle until all safety precautions have been read and understood. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P281:Use personal protective equipment as required. P310:Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P330:Rinse mouth. P390:Absorb spillage to prevent material damage. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 291.72 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 291.0096326 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 291.0096326 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 41.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 279 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |




