306974-70-9
Product Name:
GW-1100
Formula:
C27H25FN4O4S
Synonyms:
1-(4-Ethoxycarbonylphenyl)-2-(4-fluorobenzylthio)-5-(2-ethoxy-5-pyrimidinylmethyl)-4-pyrimidinone, SB376752;GPR40 Antagonist, GW1100 - CAS 306974-70-9 - Calbiochem
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 520.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 520.15805463 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 520.15805463 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 119 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 832 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
