303149-95-3
Product Name:
1-(6-CHLORO-3-PYRIDAZINYL)TETRAHYDRO-4(1H)-PYRIDINONE
Formula:
C9H10ClN3O
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 |
| GHS Hazard Statements |
H301:Acute toxicity,oral H311:Acute toxicity,dermal H331:Acute toxicity,inhalation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P310:Immediately call a POISON CENTER or doctor/physician. P330:Rinse mouth. P361:Remove/Take off immediately all contaminated clothing. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P304+P340:IF INHALED: Remove victim to fresh air and Keep at rest in a position comfortable for breathing. P405:Store locked up. P403+P233:Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 211.65 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 211.0512396 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 211.0512396 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 46.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 214 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
RELATED SUPPLIERS
ALS India Life Sciences Pvt. Ltd
3Y
product:303149-95-3 1-(6-Chloropyridazin-3-yl)piperidin-4-one 95.00%

