CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1980 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 263.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 263.167399674 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 263.167399674 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 12.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 327 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-Ethyl-5-methyl-3,3-diphenyl-1-pyrroline is a diarylmethane.
