CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Vapor Pressure | 0.000584 [mmHg] |
|---|---|
| Kovats Retention Index | 1735 1734 1734 |
| Chemical Classes | Other Classes -> Aromatic Hydrocarbons |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 246.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 246.234750957 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 246.234750957 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 0 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 167 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
4-Phenyldodecane is a natural product found in Acca sellowiana with data available.
