CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 2300 2320 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 285.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 285.184112366 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 285.184112366 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 35.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 418 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
