21236-55-5
Product Name:
2-[(2,6-DIMETHYLPHENYL)AMINO]-N,N,N-TRIMETHYL-2-OXOETHANAMINIUM CL
Formula:
C13H21ClN2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 221.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 221.165388298 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 221.165388298 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 1 |
| Complexity | 235 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
[2-(2,6-dimethylanilino)-2-oxoethyl]-trimethylammonium is an amino acid amide.
