2097132-93-7
Product Name:
cis-Pralsetinib hydrochloride (cis-BLU-667 hydrochloride)
Formula:
C27H32FN9O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 533.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 533.26629946 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 533.26629946 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 136 Ų |
| Heavy Atom Count | 39 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 816 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Pralsetinib is a Kinase Inhibitor. The mechanism of action of pralsetinib is as a Rearranged during Transfection (RET) Inhibitor.
