2054317-97-2
Product Name:
3-Pyridinemethanamine, 6-(4-fluoro-1H-pyrazol-1-yl)-α-methyl-, (αR)-
Formula:
C10H11FN4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 206.22 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 0.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 206.09677453 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 206.09677453 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 214 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
