COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 129.11 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 129.042593085 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 129.042593085 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 66.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 154 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
4-oxoproline is the 4-isomer of oxoproline. It has a role as a metabolite. It is a conjugate acid of a 4-oxoprolinate. It is a tautomer of a 4-oxoproline zwitterion.
