CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 1669 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 222.37 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 222.198365449 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 222.198365449 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 20.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 321 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Epi-cedrol is the 8S-epimer of cedrol. It has a role as a plant metabolite. It is a cedrane sesquiterpenoid and a tertiary alcohol.
