196808-24-9
Product Name:
GW1929
Formula:
C30H29N3O4
Synonyms:
GW1929 - CAS 196808-24-9 - Calbiochem;N-(2-Benzoylphenyl)-O-[2-(methyl-2-pyridinylamino)ethyl]-L -tyrosine hydrate;PPAR Agonist V, PPARγ Agonist IV
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 495.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 495.21580641 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 495.21580641 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 705 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
GW 1929 is a member of benzophenones.
