194-59-2
Product Name:
7H-DIBENZO[C,G]CARBAZOLE
Formula:
C20H13N
Synonyms:
3,4,5,6-Dibenzocarbazole
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | 7h-dibenzo(c,g)carbazole is a crystalline solid. |
|---|---|
| Color/Form | NEEDLES FROM ETHANOL |
| Melting Point | 158 °C |
| Solubility | SOL IN COMMON ORG SOLVENTS, INSOL IN PETROLEUM ETHER |
| Decomposition | ... and 7H-dibenzo[c,g]carbazole emit toxic /nitrogen oxides/ fumes when heated to decomp. /temperature unspecified/ |
| Other Experimental Properties | Absorption coefficients at 313 and 366.0 nm are 4210 and 13,000 L/mol-cm, respectively. /5% acetonitrile, 95% water at pH 4.5/ |
| Chemical Classes | Other Classes -> Polycyclic Aromatic Hydrocarbons |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 ![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H319:Serious eye damage/eye irritation H351:Carcinogenicity |
| Precautionary Statement Codes |
P202:Do not handle until all safety precautions have been read and understood. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 267.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 267.104799419 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 267.104799419 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 15.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 355 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
7h-dibenzo(c,g)carbazole is a crystalline solid.


