176849-91-5
Product Name:
4-Amino-N-[(1-ethyl-2-pyrrolidinyl)methyl]-5-iodo-2-methoxybenzamide
Formula:
C15H22IN3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 403.26 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 403.07567 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 403.07567 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 356 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
