71676-01-2
Product Name:
4-AMino-N-[(1-ethyl-2-pyrrolidinyl)Methyl]-5-(ethylsulfonyl)- 2-MethoxybenzaMide N-Oxide
Formula:
C17H27N3O5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 385.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 385.16714214 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 385.16714214 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 125 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 594 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Amisulpride N-oxide is a member of benzamides.
