CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 2091.7 |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Flame Flammables GHS02 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H225:Flammable liquids H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. P403+P235:Store in a well-ventilated place. Keep cool. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 292.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Exact Mass | 292.240230259 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 292.240230259 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 314 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Methyl gamma-linolenate is a fatty acid methyl ester obtained from the formal condensation of methanol and gamma-linolenic acid. It has a role as a bacterial metabolite, an apoptosis inducer, an antineoplastic agent and an antibacterial agent. It is functionally related to a gamma-linolenic acid.


