COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 397.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 397.13503113 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 397.13503113 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 99.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 603 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
RIPK1 Inhibitor GSK3145095 is an orally available, small-molecule inhibitor of receptor-interacting serine/threonine-protein kinase 1 (RIPK1; receptor-interacting protein 1; RIP1) with potential antineoplastic and immunomodulatory activities. Upon administration, GSK3145095 disrupts RIPK1-mediated signaling, which may reduce C-X-C motif chemokine ligand 1 (CXCL1)-driven recruitment and migration of immunosuppressive myeloid-derived suppressor cells (MDSCs) in the tumor microenvironment (TME). This allows effector cells, such as natural killer (NK) cells and cytotoxic T-lymphocytes (CTLs), to kill and eliminate cancer cells. RIPK1, a serine-threonine kinase that normally plays a key role in inflammation and cell death in response to tissue damage and pathogen recognition, is overexpressed in certain cancer types and may be associated with oncogenesis and promotion of the immunosuppressive nature of the TME.
