1474110-21-8
Product Name:
N-(4-ethylphenyl)-3-(hydroxymethyl)-N-isobutyl-4-((tetrahydro-2H-pyran-4-yl)methoxy)benzenesulfonamide
Formula:
C25H35NO5S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 461.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Exact Mass | 461.22359439 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 461.22359439 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 84.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 635 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
GSK-2981278 is under investigation in clinical trial NCT03004846 (A Study of GSK2981278 Ointment in Subjects With Plaque Psoriasis).
