1542796-16-6
Product Name:
2-((2R,3R)-3-(tert-butyl)-4-methoxy-2,3-dihydrobenzo[d][1,3]oxaphosphol-2-yl)-6-methoxypyridine
Formula:
C18H22NO3P
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 331.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 331.13373056 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 331.13373056 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 40.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 400 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
