149849-42-3
Product Name:
bis(di-n-butyl-2-pyrrolidone-5-carboxylato)tin oxide
Formula:
C26H48N2O7Sn2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 738.1 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 20 |
| Exact Mass | 738.14996 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 740.15056 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 702 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
