143239-22-9
Product Name:
2-(4-DIMETHYLAMINOSTYRYL)-6-SULFO-1,3,3-TRIMETHYLINDOLIUM BETAINE
Formula:
C21H24N2O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 384.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 384.15076381 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 384.15076381 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 71.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 697 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
