140923-17-7
Product Name:
IPROVALICARB
Formula:
C18H28N2O3
Synonyms:
Nα-(Isopropoxycarbonyl)-N-[1-(p-tolyl)ethyl]-L -valinamide;Isopropyl (S)-2-methyl-1-[1-(p-tolyl)ethylcarbamoyl]propylcarbamate
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Collision Cross Section | 183.59 Ų [M+Na]+ |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H351:Carcinogenicity |
| Precautionary Statement Codes |
P201:Obtain special instructions before use. P202:Do not handle until all safety precautions have been read and understood. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. P405:Store locked up. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 320.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 320.20999276 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 320.20999276 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 388 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Iprovalicarb is a diastereoisomeric mixture comprising equimolar amounts of L-(R)- and L-(S)-iprovalicarb. It is a systemic fungicide, specific to oomycetes, used on potatoes and grape vines. It has a role as an environmental contaminant, a xenobiotic and an antifungal agrochemical. It is a diastereoisomeric mixture, a valinamide fungicide and a carbamate fungicide. It contains a L-(R)-iprovalicarb and a L-(S)-iprovalicarb.

