CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 2077 2074 2078 2082 2075 |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Corrosion Corrosives GHS05 ![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H227:Flammable liquids H314:Skin corrosion/irritation H402:Hazardous to the aquatic environment, acute hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P210:Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P301+P330+P331:IF SWALLOWED: Rinse mouth. Do NOT induce vomiting. P303+P361+P353:IF ON SKIN (or hair): Remove/Take off Immediately all contaminated clothing. Rinse SKIN with water/shower. P370+P378:In case of fire: Use … for extinction. P405:Store locked up. P403+P235:Store in a well-ventilated place. Keep cool. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 298.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 8.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Exact Mass | 298.287180451 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 298.287180451 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 214 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ethyl heptadecanoate is a natural product found in Aesculus indica with data available.


