140-56-7
Product Name:
Fenaminosulf
Formula:
C8H10N3NaO3S
Synonyms:
p-Diazodimethylaniline sodium sulfonate;4-Dimethylaminobenzenediazosulfonic acid sodium salt;Sodium [4-(dimethylamino)phenyl]diazenesulfonate
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Formulated fenaminosulf appears as yellow-brown crystals or brown powder. (NTP, 1992) |
|---|---|
| Color/Form | YELLOWISH-BROWN POWDER |
| Odor | ODORLESS |
| Melting Point | 392 °F (Decomposes) (NTP, 1992) |
| Solubility | 10 to 50 mg/mL at 72.5 °F (NTP, 1992) |
| Vapor Pressure | Negligible |
| Stability/Shelf Life | DECOMP SLOWLY IN WATER, PROCESS ACCELERATED BY LIGHT & ALKALI; PROBLEM MORE SERIOUS WITH DIL THAN WITH CONCENTRATED SOLN |
| Decomposition | MELTS WITH DECOMP ABOVE 200 °C |
| Other Experimental Properties | Melts with decomposition above 200 °C |
| Chemical Classes | Pesticides -> Fungicides |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 |
| GHS Hazard Statements |
H301:Acute toxicity,oral H312:Acute toxicity,dermal H412:Hazardous to the aquatic environment, long-term hazard |
| Precautionary Statement Codes |
P273:Avoid release to the environment. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 251.24 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 251.03405664 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 251.03405664 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 93.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 318 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Formulated fenaminosulf appears as yellow-brown crystals or brown powder. (NTP, 1992)

