CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 224 - 226 °C |
| Solubility | 0.2 mg/mL at 20 °C |
| LogP | 3.08 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 418.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 417.0065305 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 417.0065305 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 116 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 594 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Metosulam is a sulfonamide.
