CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Collision Cross Section | 169.5 Ų [M+H]+ [CCS Type: TW, Method: Major Mix IMS/Tof Calibration Kit (Waters)] |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 300.36 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 300.15862589 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 300.15862589 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 56.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 516 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Apazone is a member of the class of benzotriazines that is 1,2-dihydro-1,2,4-benzotriazine bearing a dimethylamino substitutent at position 3 and a methyl substituent at position 7 and in which the nitrogens at positions 1 and 2 are both acylated by a carboxy group of propylmalonic acid. It has a role as a uricosuric drug and a non-steroidal anti-inflammatory drug. It derives from a hydride of a 1,2,4-benzotriazine.
