133448-19-8
Product Name:
PARATHYROID HORMONE [ASP76]-HUMAN: FRAGMENT 64-84
Formula:
C94H162N26O36
Synonyms:
Glu-Lys-Ser-Leu-Gly-Glu-Ala-Asp-Lys-Ala-Asp-Val-Asp-Val-Leu-Thr-Lys-Ala-Lys-Ser-Gln
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 2232.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -21.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 35 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 41 |
| Rotatable Bond Count | 81 |
| Exact Mass | 2232.1678604 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 2231.1645056 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 1040 Ų |
| Heavy Atom Count | 156 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 4780 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 21 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
