130477-52-0
Product Name:
L-655,708
Formula:
C18H19N3O4
Synonyms:
Ethyl (S)-11,12,13,13a-Tetrahydro-7-methoxy-9-oxo-9H-imidazo[1,5-a]pyrrolo[2,1-c][1,4]benzodiazepine-1-carboxylate;L-655708
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 341.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 341.13755610 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 341.13755610 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 73.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 542 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
